Duty Free Nedir Duty Free Alışveriş Nedir

 

Duty free nedir?

Türkçeye İngilizceden geçmiş olan fakat Türkçe çevirisi yerine İngilizce haliyle günlük kullanımımıza yerleşen duty free, gümrük vergiden muaf anlamına gelir. Havaalanı ve uçuş jargonunda ise; vergiden muaf ürünleri satıldığı mağazaları içeren bölgelere denir.

Duty free mağazaları havalimanları, karayolu sınır kapıları, deniz limanları ve uluslararası sınır geçişlerindeki tren istasyonlarında yer alır.

Söz konusu havaalanları iken; vergiden muaf bu alanlar, yurt dışı uçuşların yapıldığı yani dış hatlar terminali bulunan havaalanlarında mevcuttur.

Duty free shop ya da duty free mağaza olarak bilinen alışveriş noktaları dış hatlar terminallerinin giriş ve çıkışlarında yer alır. Vergiden muaf olan bu mağazalar, alacağı ürünleri daha uygun fiyata satın almak isteyenlerin sık sık uğrayıp alışveriş yaptığı yerlerdir.

Duty free satış noktaları gümrük vergisinden muaf tutulan ürünler satışa sundukları için duty free fiyatları normal fiyatlara göre çok daha uygundur.

Dış hatlar terminaline girdiğinizde tabelaları takip ederek ya da bulunduğunuz havalimanının haritasına bakarak ya da yine aynı şekilde havalimanının mobil uygulamasından yardım alarak aradığınız mağazaya ulaşabilirsiniz.

Duty Free Alışveriş Nedir?

Duty free alışveriş, vergiden muaf bir şekilde alışveriş yapmak demektir. Yani satın almak istediğiniz ürün için daha az ödeme yapmanız demektir.  Duty free dışındaki mağazalardan alışveriş yaptığınızda birtakım özel durumlar dışında satın alınan ürünler üzerinden devlete vergi ödenir. Duty free shop’larda ise gümrük vergisiz alışveriş yapma fırsatı sunduğu için ürünler çok çok daha ucuzdur.

Duty free alışveriş yapmak için, yurt dışı uçuşların yapıldığı terminalin giriş ve çıkışlarında yer alan duty free alanlarına ulaşmanız yeterli. Duty free yazan tabelaları takip ederek bu alanları bulabilirsiniz. Gümrük vergisine tabi olmayan ürünlerin satışa sunulduğu bu mağazalardan alışveriş yapmak için pasaportunuzun ya da yurt dışına çıkışınızı gösteren evrağın yanınızda olması ve bu belgelerden herhangi birini görevlilere göstermeniz yeterli.

Duty free parfüm duty free alışveriş tutkunlarının en çok tercih ettiği seçenek. Yalnızca parfüm değil diğer kozmetik ürünleri, ithal ürünler, çikolata gibi hediyelik eşyalar da duty free alışverişi dendiğinde ilk akla gelenlerden.

Bilhassa yüksek fiyatlı, yani lüks kategoride sayılan ürünlerin, duty free mağazalar dışındaki mağazalarda daha fazla vergiye tabi olması sebebiyle, bu ürünleri duty free shop’lardan çok daha uygun fiyatlara almak, yani lüksün bu denli ulaşılabilir olması çok cazip bir alışveriş seçeneği.

Kendi ülke sınırlarında bulamadıkları birtakım ürünleri bu alanlarda bulabildikleri için de duty free noktalarını tercih edenler çoğunlukta. Bu kadar rağbet görürken, her geçen dün daha fazla duty free mağazasının açılması da gayet anlaşılır.

Duty free alışverişlerde bilinmesi gerekenler

Dünyaca ünlü birçok markanın en sevilen ve en çok talep gören ürünlerini uygun fiyata satın alabilmenin cazibesinden uzak durmak zor biliyoruz. Fakat Pazarama Tatil olarak burada da dikkat etmeniz gereken bir nokta olduğunu söylemek bizim görevimiz.

Duty free mağazalarından satın alabileceğiniz ürünler yasalarca limitlenmiş olduğundan, satın alacağınız her ürünün pasaportunuza işleneceğini belirtmemizde fayda var.

Bu limitler Türkiye dışına yolculuk ederken ve Türkiye’ye girerken değişiklik gösterebiliyor. Aynı şekilde seyahat edeceğiniz ülkenin gümrük mevzuatına göre de alışveriş kısıtlamaları değişiklik gösterebiliyor.

Örneğin; yurt dışından Türkiye’ye gelen bir yolcu, yüzde 22 alkol oranından daha yüksek alkol içerek votka, viski, rakı gibi ürünlerden en fazla 1 litre, bu orandan daha az alkol içeren bira, şarap gibi alkollü ürünlerden ise en fazla 2 litre satın alabiliyor.

Duty free mağazalarından alacağınız sıvılar özel kapalı bir torbada satılır. Kontrolden geçene kadar bu torbaları açmamanızı öneririz. Açtığınız takdirde kontrol noktasında içinde bulunanlara el konulacağını hatırlatmamızda fayda var. (Avrupa Birliği sınırları dahilinde bir havalimanında aktarmanız varsa, yine aynı şekilde aktarma yapacağınız havaalanlarındaki kontrol noktalarından geçene kadar torbanızı açmamanızı tavsiye ederiz.)

Uçak içinde yanınıza alabileceğiniz şeyler sınırlı olduğu gibi, uçuş sonrası yapacağınız duty free alışverişleri için de limit kuralı geçerli. İstediğiniz ürünleri uygun fiyata almanın hevesiyle gireceğiniz duty free alanında aklınızda bu gerçeğin olmasında fayda var.

Önemli bir hatırlatma daha: Duty free alanından satın alacağınız birtakım ürünleri, uçağa binmeden kayıt ettirdiğiniz bagajınızın içine koymanıza izin verilmez. Kabin bagajı limitinizi de göz önünde bulundurmak gerekirse, satın alacağınız ürünleri buna göre seçmenizi öneririz.

Yurt dışı uçuşların sıklıkla yapıldığı şehirler olan İstanbul ve Antalya, duty free alışverişlerin de en yoğun olduğu havaalanlarına sahipler. Duty free İstanbul ve duty free Antalya dünyaca ünlü mücevher, saat, giyim, aksesuar, çocuk giyim, oyuncak, ev tekstili, elektronik markalarının ürünlerinin satışa sunulduğu onlarca mağazanın hizmet verdiği duty free alanlarıyla hizmet veriyorlar.

Önceden fiyat karşılaştırılmasının yapılması, duty free alanlarında beklenmedik sürprizlerle karşılaşmanın önüne geçecektir.

Duty free online ya da başka bir deyişle duty free shop online seçeneği de, hangi havaalanında hangi markaların ve hangi ürün seçeneklerinin olduğunu önceden görmeniz ve fiyat karşılaştırması yapabilmeniz açısından size yardımcı olacaktır.