Pnr Kodu Nedir

 

PNR, yani uzun haliyle ‘Passenger Name Record’ kodu, Türkçede “yolcu isim kaydı” anlamına gelir. Uçuş terminolojisinde ‘rezervasyon numarası’ olarak kullanılmaktadır. PNR numarası, internet üzerinden bir uçak bileti rezerve edildiğinde ya da satın alındığında yolcuya verilen elektronik bir tür kimliktir.

Altı karakterlik alfa sayısal (rakamlarla harflerin bir arada kullanıldığı) bir koddan oluşan PNR, uçuş işlemlerinizi hızlıca ve kolayca halledebilmeniz için elinizden bulunan elektronik bir anahtardır da diyebiliriz.

PNR kodu ne işe yarar?

Rakamlar ve harflerden oluşan bir tür elektronik bilgi olan PNR numarası, uçuşunuz için ihtiyacınız olan ve uçuş işlemleriniz sırasında mutlaka elinizin altında olması gereken en önemli şeylerden biridir. Bu numarayla, başka bir deyişle bu elektronik kimlikle, kolayca online check-in yapabilir, havaalanında biletinizin çıktısını alabilir, biletinizi değiştirebilir ya da biletinizi iptal edebilirsiniz. Ayrıca PNR kodunuzla, Bilet İşlemleri Sayfası üzerinden ek bagaj hakkı sarın alabilir, iletişim bilgilerinizi değiştirebilir ya da başka ek hizmetler satın alabilirsiniz. PNR kodu, uçuş bilgilerinize ulaşmanın en pratik yoludur.

İnternetten uçak bileti aldığınızda PNR kodunuz, bilet aldığınız havayolu firması tarafından e-posta ya da SMS yoluyla size gönderilir. Basılı bilet satın alıyorsanız, PNR numarası zaten biletin üzerinde yazılı olacaktır. Diyelim ki uçak biletinizi kaybettiniz… PNR numaranızla yenisini alabilirsiniz.

Uçak bileti satın alırken kişisel bilgilerinizi ve cep telefonu numaranızı sisteme doğru girdiğinizden emin olmanız çok önemlidir. Bunun dışında, kişisel bilgilerinizin güvenliği için uçuş bilgilerinizi gizli tutmanızı tavsiye ederiz.

PNR kodu hangi bilgileri içerir?

Bir PNR kodunun içinde maksimum 999 farklı bilgi bulunabilir. 5 tane bilgi ise PNR kodu içinde mutlaka olması gereken bilgilerdir. Bu bilgiler:

  • - İsim bilgisi (Yolcunun adı, soyadı, cinsiyeti gibi bilgiler)
  • - Uçuş parkuru
  • - İletişim bilgisi (Genelde telefon numarası)
  • - Biletleme veya opsiyon (Bilet numarası ya da rezervasyonun en son ne zamana kadar biletlenebileceği bilgisi)
  • - PNR’ı oluşturan kişi (Rezervasyonu yapan acente ya da havayolu satış ofisine dair bilgi)

PNR kodu nasıl öğrenilir?

Uçuşunuzla ilgili kişisel bilgilerinizi içeren ve uçuşunuz boyunca yapacağınız tüm işlemlerde size kapıları kısa sürede açacak olacak PNR kodu, internetten uçak biletinizi aldığınızda size e-posta ve SMS yolu ile gönderilir. PNR kodunuzu öğrenmek için, size gönderilen SMS’i saklamanız ya da e-posta yoluyla gelen dijital dokumanın üzerinde yer alan ilgili bölüme bakmanız yeterlidir.

İnternetten uçak bileti satın alırken telefon numarası ve e-posta adresi gibi kişisel bilgilerin doğru girilmesi işte bu yüzden çok önemlidir. Uçak bileti satın alma sürecinde, kişisel bilgilerinizi sisteme girerken, bilgilerin doğruluğunu en az 2 kere kontrol etmenizde fayda olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.

İhtiyaç halinde PNR kodu nasıl bulunur?

Uçak bileti bilgilerinizin yer aldığı e-posta ya da SMS’i bularak PNR kodunuza dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Uçuş bilgilerinize ulaşmanın en pratik yolu olduğunu defalarca belirttiğimiz PNR kodu, bilhassa online check-in işlemleriniz sırasında mutlaka gereklidir. Online check-in yaptırmanız, havaalanında kontuarda geçireceğiniz sürenin minimuma inmesini ve konforlu bir uçuş deneyimi yaşamanızı sağlar. Havaalanında beklediğinizden daha fazla yoğunluk olması durumunda, online check-in yaptırmak sizin avantajlı olmanızı sağlayacaktır. Uçuşu kaçırma riskinizi de minimuma indirecektir.

PNR kodu nerede yazar?

PNR kodu, uçuş öncesi oluşturduğunuz mobil biniş kartınızın sağ alt tarafında, dijital seyahat biletinizin ise orta bölümünün aşağısında, rezervasyon bilgisi olarak görünür.