Yurt Dışı İçin Hangi Tarihlerde Ucuz Bilet Bulunabilir

 

Yurt dışı seyahatlerimiz için uçak bileti bulmak, biraz da zamanlamayı doğru ayarlamaktan geçiyor.

Gelin sizinle birkaç tüyo paylaşalım…

Erken al, ucuz al

Ekonomik bir seyahat planlayanların dikkat etmesi gereken en önemli kural erken bilet almak. Yurt dışına gideceğiniz kesinleştiği anda biletinizi almak bu işin en önemli sırrı.

Uçak bileti fiyatları talebe göre artış ve düşüş sergilediği için, uçuşların yoğun olduğu Cuma gidiş/Pazar dönüş seyahatlerine ve bayramlar, Noel gibi özel dönemlere ucuz bilet bulmak çok zordur. Eğer tarih konusunda esnek davranma şansınız varsa, yurt dışına bilet almak için perşembe ve pazartesi günlerini tercih etmenizi ve daha az kişinin uçmayı seçtiği gece uçuşlarına bilet bakmanızı öneririz.

Sezon Dışı

Yurt dışı seyahatlerimizde sezon dışı olarak adlandırılan dönemleri tercih etmek, uygun fiyata bilet bulmanın en önemli yollarından biri.

Örneğin; deniz tatilleri için yoğun sezon yerine mayıs, haziran, eylül, ekim aylarını seçmek ya da İtalya’daki Cortina, Makedonya’daki Popova Sapka gibi kayak merkezlerine gitmek için kış sezonu yerine kış sonu ya da başlangıcı gibi dönemleri tercih etmek bize fiyat avantajı sağlayacaktır.

Gitmeyi düşündüğümüz ülkeden Türkiye’ye turist ziyaretinin yoğun olduğu dönemlerde o ülkeye gitmek de gayet akıllıca bir yöntem. Bu mantıkla; Rusya, Hollanda, Almanya, Ukrayna gibi ülkelere yaz aylarında gitmenin hesaplı olacağını söyleyebiliriz.

Charter uçuşlar

Yılın yoğun dönemlerinde charter adı verilen uçuşlar düzenlenir. Yaz aylarında Rusya’dan Antalya’ya uçuşu bulunan bir havayolu firmasının uçağı, Antalya’dan Rusya’ya dönerken yolcularına uygun bilet avantajı sunar. Dönüşleri boş olan uçuşları tercih etmenizi öneririz.

Sömestr tatilinde yurt dışına ucuz bilet nasıl bulunur?

Bütün havayolu şirketleri sadece sınırlı sayıdaki koltukları en düşük fiyattan sattığı için, bu kontenjana ayırdıkları koltuklar bittiğinde uçak bileti fiyatları yükselir. Ve her zamanki gibii erken rezervasyon bütçe kurtarır.

Gideceğiniz ülkede en az 1 hafta sonu günü kalmanız, daha ucuz uçak bileti bulma ihtimalinizi artıracaktır. Çünkü resmi kurumlarda çalışanlar ve iş insanları daha çok mesai günlerinde seyahat ederler ve bu zamanlarda uçak bileti fiyatları bu yüzden daha yüksek olur.

Çarşamba ve perşembe günleri, hafta sonu günlerine göre daha ucuz bilet bulabilirsiniz.

Dönüş tarihinizi de netleştirerek uçak bileti satın almanız da ucuz bilet bulma ihtimalinizi artıracaktır.

Direkt ve aktarmalı uçuş seçeneklerini karşılaştırmayı da ihmal etmeyin.

Bazen sizin seçtiğiniz tarihe özel yüksek fiyatlı uçuşlarla karşılaşabilirsiniz. Seyahat tarihlerinizin esnek olması, örneğin bir önceki gün ya da bir sonraki günün uçuşlarına gün için bilet bakmak da ucuz bilet bulmanıza yardımcı olacaktır.

Yılbaşında yurt dışına ucuz bilet nasıl bulunur?

Yeni yıla farklı bir ülkede girmek istiyorsanız, yılın son yolculuğu için plan yapmaya erkenden başlamanızı öneririz. Yeni yıla bütçenizi koruyarak girmenin tek yolu bu.

Bayram dönemlerinde yurt dışına ucuz bilet nasıl bulunur?

Her sene bayram günlerinin hangi günler olduğu önceden belli olduğu için, planlarınızı çok önceden yapmanızda ve gideceğiniz yeri/tarihi belirleyerek uçak biletinizi önceden satın almanıza bir engel var mı? O halde ucuz bilet bulmak için de önünüzde bir engel yok.

Yurt dışına ucuz uçak bileti bulmanın altın kuralları

  • - Uçuş tarihlerinde ve destinasyon konusunda esnek olmak,
  • - Uçak bileti talebinin daha yoğun olduğu hafta sonu, tatil gibi zamanların dışında uçuş planı yapmak,
  • - Hafta ortası günlere ve sonbahar-kış dönemlerine bilet bakmak,
  • - Düşük maliyetli havayolu şirketlerinin biletlerine bakmak,
  • - Mümkünse aktarmalı uçuş seçeneklerini de değerlendirmeye almak.