First Class Nedir

 

Türkçe karşılığı “birinci sınıf” anlamına gelen First Class, uçuş terminolojisinde ayrı bir bölümde, özel hizmetler alarak yolculuk yapmanızı sağlayan uçuş sınıfı demektir.

First Class yolcular için her havayolu firmasının farklı hizmet ve seçenekleri bulunur. Ama hepsi için ortak bir his benzetmesi yapacak olursak; First Class bir uçuş, bir otel odasında seyahat etmek gibidir. Her ihtiyacınız düşünülmüş, deneyiminiz uçuşunuz boyunca talep edebileceğiniz her şeye karşılık veren detaylar ve hizmetlerle donatılmıştır.

Bilhassa uzun uçuşlarda rahat ve lüks bir deneyim yaşamak isteyenlerin tercihi olan First Class segmenti; yatak, banyo, lezzetli yemekler ve ikramlar, televizyon ve konsol oyunları gibi konforlu hizmetlerle ev sıcaklığını ve otel lüksünü harmanlar.

First class yolcuları özel hissetmeye, kendilerini havaalanına getirmek üzere kapılarından alan araba hizmetiyle başlarlar. Havaalanında sıra beklemeden yaptıkları kontuar işlemleri ve kendilerine özel düzenlenmiş özel lounge salonlarında uçuşlarını beklerken yararlandıkları hizmetler de First Class yolcularına sunulan ayrıcalıklardan yalnızca bazılarıdır. Herhangi bir bagaj kısıtlamalarının olmaması da elbette First Class yolcularına layık bir hizmet.

Ses izolasyonu sağlayan kulaklıklar, en güncel filmler, seçkin aşçıların özel olarak hazırladığı menüler First Class yolcuları için düşünülen incelikli detaylar.

35 bin fit yüksekte, sanki bir restorandaymışsınız gibi, dünyanın en yetenekli şeflerinin oluşturduğu menülerin tadına bakarak yolculuk etme deneyiminin tadının damağınızda kalacağına emin olabilirsiniz.

Bazı havayollarının, First Class yolcularının eşyalarını evlerinden alması gibi ekstra ücrete tabi hizmetleri de mevcut.

First Class Hizmetleri nelerdir?

First Class uçuş ayrıcalıkları her havayolu firmasına göre farklılık gösterse de genel olarak sunulan hizmetlerden bazıları şöyledir:

  • - Özel araçla evden alınmak
  • - Özel lounge salonlarında ücretsiz yiyecek ve içecek ikramı
  • - Duty Free mağazaları
  • - Sıra beklemeden check-in işlemlerini tamamlama rahatlığı
  • - Sıra beklemeden, özel kapılardan geçerek uçağa giriş ayrıcalığı
  • - Uçak içinde özel koltuk / Bazı yolculara özel; yatak haline gelen koltuk seçeneği
  • - Bulutların üzerinde duş alabilme lüksü
  • - Kişiye özel yemek ve ikramlar
  • - Sınırsız bagaj hakkı
  • - Kişiye özel suit

Hangi havayolu firmalarının First Class hizmeti var?

Emirates Havayolları

2019 yılında “Dünyanın en iyi First Class” ödülüne layık görülen Emirates Havayolları’nda First Class uçak biletleri 30 bin dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Etihad Havayolları

Özel pilot ve kabinleriyle 5 yıldızlı otel deneyimi sunan Eithad’in First Class uçak bileti fiyatları yaklaşık 30 bin dolar civarında.

Korean Havayolları

New York-Pekin arası yolculuklarınızda deneyimleyebileceğiniz bu First Class ayrıcalığının fiyatı ise 25 bin-30 bin dolar arasında seyrediyor.

Cathay Pacific Havayolları

Her yolcu için özel hazırlanmış organik pamuk kıyafetler ve özel hediyeler dışında bir de sürprizleri bulunan Cathay Pacific’in First Class deneyimi de yine diğer First Class deneyimleri gibi 25 bin dolar civarında.

Japon Havayolları

İstendiğinde yatağa dönüşebilen koltukları ve Japon restoranıyla Los Angeles-Paris arasında deneyimleyebileceğiniz bu özel yolculuk için 25 bin dolar ayırmanız yeterli.

Virgin Atlantic

Swarovski taşlarla süslenmiş ve özel mor ışıklarla aydınlatılmış eşsiz bir uçuş deneyimi, 20 bin dolar karşılığında sizin olabilir.

Singapur Havayolları

Singapur-New York arası yapılan yolculuklarda, eşler için çift kişilik yatak hizmeti bulunan bu eşsiz deneyimin karşılığı 15-20 bin dolar arası.

Qantas Havayolları

Tek kişilik suitler ve Osmanlı dönemine özgü sandalyeleriyle Los Angeles-Melbourne arası hizmet veren Qantas First Class deneyimi 15 bin dolar civarında.